lady justice, legal, law

Oluline struktuurivahenditest soetamistel

Oluline struktuurivahenditest soetamisel, millega tuleb toetuse saamisel järgida, vältimaks toetuseandjalt tagasinõude otsuse saamist. Stein & Avi OÜ jurist Mariann Stein kirjutab peamistest põhimõtetest, mida võiks toetuse saaja kindlasti meeles pidada, et hiljem ei tuleks tehtud vigade tõttu saadud toetust tagasi maksta.

Struktuurivahenditest rahastatud projektides tagasinõuete vältimiseks on oluline meeles pidada järgmist

1. Tee selgeks toetusprogrammi ja toetuslepingu nõuded struktuurivahenditest soetuste tegemise ning kulude abikõlblikkuse kohta

Tihtipeale ei tule toetuse saajad selle peale, et toetusprogramm tingimused ja toetusleping võivad ise juba sisaldada mõningaid reegleid toetuse kasutamisele, sh tehtavatele soetustele, või ei analüüsita nende tähendust soetustele piisavalt ning hiljem võib see olla aluseks tagasinõude otsuse saamisele. Enamik toetusprogramme ja toetuslepinguid sisaldavad siiski reegleid abikõlblikele kuludele, projektist teavitamisele, riigihangete seaduse või muu õigusakti järgimisele soetuste tegemisel. Need reeglid on toetuse saajale pidepunktiks struktuurivahenditest rahastatava soetuse tegemiseks vajaliku menetluse reeglite paikapanekuks ja menetluse läbi viimisel, vältimaks tagasinõude saamist.

2. Vii läbi struktuurivahenditest rahastatud soetuse tegemiseks toetuse andmise tingimustele vastav menetlus

Struktuurivahenditest rahastatud soetustele kehtivad enamasti kindlad reeglid. See tähendab, et lihtsalt nö kaubanduskeskuse uksest sisse astumine ja riiulilt endale sobiva toote valimine ei ole üldjuhul lubatud, kuna selline tegevus ei ole läbipaistev, rahaliste vahendite säästliku kasutamise põhimõttega kooskõlas ega toeta konkurentsi. Reeglid võivad erineda lähtuvalt sellest, kas toetuse saaja on kohustatud selleks läbi viima riigihanke või toetuse saaja ostu. Oluline on meeles pidada, et iga toetuse saaja ost ei ole omakorda riigihange. Seega ei tasu võtta endale rangemaid kohustusi kui tingimused seda ette näevad. Selleks, et toetuse saajale kohalduks riigihangete seadus peab toetuse saaja vastama riigihangete seaduse § 5 toodud hankija määratlusele. Kui toetuse saaja sellele määratlusele ei vasta, siis riigihangete seadus talle otsejoones ei kohaldu, kuid välistatud ei ole riigihangete seadusest tulenevate põhimõtete kohaldumine tulenevalt muust õigusaktist või toetuse andjaga sõlmitud toetuslepingust. Sellisel juhul tuleb järgida toetuslepingust või kohalduvast õigusaktidest tulenevaid reegleid soetuste tegemisele.

3. Riigihanke või toetuse saaja ostu läbiviimisel pea kinni selleks ettenähtud reeglitest

Struktuurvahenditest rahastatava riigihanke või muu soetuseks vajaliku menetluse läbiviimisel on oluline kindlasti pidada silmas järgmist:

• Vali õige menetlusliik ja kasuta efektiivselt ära olemasolev konkurents

Menetlusliigi õige valik kohaldub ennekõike olukorras, kus toetuse saajale kohaldub riigihangete seadus. Hankijast toetuse saaja peab menetluse liigi valikul lähtuma riigihanke eeldatavast maksumusest, hangitavast esemest ja oma võimekusest kindlaks määrata selle soetamiseks vajalikud tingimused. Siiski on oluline meeles pidada, et mida piiratum menetlusliik, seda väiksem konkurents. Konkurentsi efektiivne ärakasutamine on aga keskse tähendusega struktuuritoetuste kasutamisel. Seega konkurentsi piirava menetlusliigi kasutamine peab olema põhjalikult põhjendatud. Toetuse saaja, kes ei ole hankijaks riigihangete seaduse tähenduses, peab arvestama kohustusega küsida võrreldavaid pakkumusi, võrreldavate pakkumuste mitte võtmise korral põhjendamise kohustusega, kohustusega vältida huvide konflikti või piiravate tingimuste kehtestamist.

• Kirjelda soetamisele kuuluvat objekti piisavalt täpselt ja väldi piiravaid tingimusi

Liiga üldine või ühele ettevõttele suunatud kirjeldus soetamisele kuuluvast objektist on üks enim levinud vigadest, mis põhjustab tagasinõude saamise. Soetamisele kuuluv objekt peab olema kirjeldatud sellises detailsusastmes, et vastavas valdkonnas tegutsev ettevõtja oleks suuteline aru saama objektist ja hindama oma võimekust seda pakkuda, kuid ei tohi olla kirjeldatud ühe konkreetse tootja tootest lähtuvalt. Ühe ettevõtte toote põhjal objekti kirjelduse koostamisel tuleb arvestada kohustusega lubada ettevõtjatel pakkuda samaväärseid lahendusi ja sellele tuleb viidata ka objekti kirjelduses. Iga kehtestatud tingimus peab olema seotud soetatava tootega ja selle kehtestamine põhjendatud.

• Viita struktuurivahenditest rahastatava projekti rahastajale soetuse läbiviimisel

Viide rahastajale on oluline sõltumata sellest, kas toetuse saajale kohaldub riigihangete seadus või mitte ning on piiravate tingimuste kõrval teine enim levinud viga, mis põhjustab tagasinõude saamise.

struktuurivahenditest

• Kontrolli pakkumuse teinud ettevõtja tausta ja pakkumuse vastavust kehtestatud tingimustele

Struktuurivahendite valdkonnas kehtib põhimõte, et maksuvõlglastega ja kriminaalkorras karistatud ettevõtjatega ei ole lubatav lepingut sõlmida. Seega tuleb kontrollida Maksu-ja Tolliameti ning karistusregistri andmeid ettevõtja kohta, et struktuurivahendid ei satuks mitteusaldusväärsetesse kätesse.

Kui pakkumuse esitanud ettevõtja taust on korras, siis tuleb kontrollida, kas esitatud pakkumus vastab kõigile kehtestatud nõuetele. Oluline on järgida kontrolli käigus seda, et kõik asjaolud, mida toetuse saaja on kehtestanud pakkumuse kohustusliku nõudena, tuleb ka ära kontrollida.

• Järgi struktuurivahenditest rahastatavas lepingus kokkulepitut

Sõlmitud lepingut tuleb täita selliselt nagu selles on kokku lepitud. Mistahes kõrvalekalded peavad olema lepinguga ja õigusaktidega kooskõlas. Vastasel juhul võib olla tegemist lubamatute muudatustega, mille tagajärjeks on tagasinõue.

• Taga soetuseks tehtava menetluse ja lepingu täitmise käigus tehtavate tegevuste läbipaistvus

Toetuse saaja peab olema suuteline tõendama projekti vältel tehtavaid tegevusi, mis eeldab nende dokumenteerimist. See tähendab, et iga samm, otsus ja kokkulepe toetuse kasutamisel (sh soetuse tegemisel) peab olema dokumenteeritud, et oleks võimalik hinnata selle abikõlblikkust, kooskõla toetuslepinguga ja õigusaktidega.

Stein & Avi OÜ saab teid aidata struktuurivahenditest rahastatavate soetuse läbiviimisel, tagamaks teie projekti edukus ja tagasinõuete vältimine.